esmaspäev, 21. veebruar 2022

Kaua tehtud kaunikene. Kindad.

Nagu näha olen sellel aastal spetsialiseerunud väiksematele esemetele, mis tegelikult ei ole vähem töömahukad, vaid mõnikord isegi keerulisemad ja aeganõudvamad kui mingi tänapäevase kampsiku valmis kudumine.


Need kindad on kootud Paistu kirikinnaste ERM A 509:2859 järgi Anu Raua keskuse toetuseks.

No oli ikka pusimist ka. Kuna mul ERM-i originaalkindaid aega uurima minna ei olnud, siis siiani on mõistatuseks, kuidas vanasti pikki lõngajookse seoti, et neid pealtpoolt üldse aimatagi ei ole. Minul see 100% ikkagi ei õnnestunud. Alguses lootsin kogu aeg muudkui paremat tulemust saada ja seetõttu kudusin esimest kinnast kuni pöidlani oma kolm korda. Siis veendusin, et minul antud hetkel tehniliselt paremaks minna enam võimalik pole ja kudusin kindad külma kõhuga lõpuni.

Lõng 12/2 ja vardad 1,25mm.

ERM-i kindanäitus


Järgmised kaks kindapaari on kootud Lihula sõrmkinnaste ERM A 447:261 ja ERM A 566:556 järgi.

Esimese paari kirjeldus on Liivi Vainu raamatus "Läänemaa sõrmkindad", kust sain ka muid kasulikke näpunäiteid. Nagu alati, tegin väikesed muudatused: võtsin peenemad vardad ja alustasin rohkemate silmuste arvuga. Aga 5 linnu asemel tegin esimestele kinnastele neid kõigest 4. Tõenäoliselt pabistasin ette, et kas kõik linnukesed ikka ära mahuvad ja et ma ei peaks midagi hiljem harutama hakkama, kuna kindad liiga suured tulid. Lõng 8/2, vardad 1,25mm.

Teisi kududes olin juba julgem ja mahutasin 5 lindu kinda peale ära. Nendele kinnastele tuli joonistada ka muster. Vardad võtsin seekord 1,5mm.

Parajalt arvutamist jätkus mõlema kindapaari kudumisel.


Üleüldse tundub mulle sokkide kudumine koos mustri kavandamisega tunduvalt lihtsam kui isegi tavaliste kinnaste n.ö. järgi kudumine. Et kas ikka paraja laiusega ja kas pöial on õiges kohas ja kas sõrmed on nii pikad kui vaja jne., jne.

Ühed poolikud "luukered" seisavad juba aasta aega, puudu ainult kaks pöialt. Midagi peaks ennem vist manustama, et need ikka lõpetatud saaksid.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar