reede, 21. aprill 2023

Räbalaprojekt


Link räbalaprojektile

Olen juba mõnda aega tahtnud valmis kududa ühed setu sukad. Prooviks endale ja  näidiseks  õpilastele. Räbalaprojekti raames võtsingi siis ennast kokku, aga  kui enamus valisid kudumiseks kindad, siis mina otsustasin hoopiski jalavarjude kasuks.

Esimeseks väljavalitud räbalaks ei osutunud üldsegi mitte see setu sukaräbal, vaid hoopistükkis üks teine. Kuid olemasolevaid lõngavarusid kriitiliselt üe vaadates ja olukorda hinnates, otsustasin kuduma hakata ikkagi just nimelt seda sukakatket.


ERM 6468

Setu sukakatke ERM 6468 andmed MUIS-is: päritolu Eesti, vald Pankovitsa, küla Radaja, kogutud 1912.a.

Esiteks tuli muidugi maha joonistada muster. Õnneks oli sellel katkel omaloomingut võimalik vältida, sest kõik mustriosad ja kordused sai ilusti välja lugeda.

Kuid kui sukaraamat soovitab setu sukkadele lõnga 8/3, siis tundus, et selliseid laiu säärevarje, kuhu ka püksisäär sisse mahub, ma vist siiski kududa ei taha. Iseenesest oleks muidugi tore, kui meeshinged vahetevahel kileviineri asemel ka veidi soliidsema outfitiga metsas suuskadel liuelda sooviksid. Aga see on muidugi minu nägemus asjast.

Minu sukkadele mahtus täpselt sama arv silmuseid kui originaalil, kuid tänu peenemale lõngale tulid nad veidi kaasaegsemad.
Vanadel setu sukkadel ei olnud sisse kootud kandasid. Pidavat olema tolle aegne kasutusmugavus st. et sukk kanna pealt liiga läbi ei kuluks, siis saad teda vahete-vahel jalas ringi pöörata. Sellised sukad näevad välja nagu 80-ndate froteesokid, lihtsalt sellised kitsekeeled. Parema istuvuse huvides kudusin mina siiski ka kannad.

Soki ots kolmnurkne, kahetahiline.

Mina kudusin siis lõngast 8/2 ja vardad olid 1,75mm.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar