neljapäev, 1. mai 2014

Jänkud

No nii, midagi lõbusamat.
Oleksin vahepeal nagu kuul käinud. Mitte midagi ei mäleta, kuidas ja millest olen kudunud. Tegin üldse mina selle portsu kampsuneid sellel talvel? Lugesin kokku - 8 tükki. 
Veel pool aastat tagasi kirjutasin kudumise ajal kõik üles ja kohe peale asja valmimist ikka korralikult ümber, et oleks hea lugeda, kui midagi sarnast uuesti kududa tuleks. Nüüd pole ümber kirjutamiseks enam aega ja paraku ei suuda ma paljusid asju enam nende kritselduste hulgast, mis kudumise ajal tunduvad nii lihtsad, et paari kriipsuga vaid üles tähendatud, enam hiljem mitte mõhkugi aru saada.
Vahin nüüdki portsu pabereid ja püüan midagi meenutada, kuigi kampsun valmis just-just enne Ülestõusmispühi.

Algas lugu sellega, et paluti kampsunit jänese pildiga. Minu viimane kootud pildiga kampsun jäi raudselt eelmisesse sajandisse. Ise ei oleks ma sellist asja ette võtnud ja aega oli umbes 1 kuu. Aga nüüd olen väga rõõmus, sest sai ka piltide kavandamine ja kudumine uuesti meelde tuletatud. Ja õnneks on tänapäeval kõige selle jaoks hulga lihtsamad võimalused. Mitte mingi millimeetripaber.

Kõigepealt läksin siis lõnga otsima. Põhivärv oli enam-vähem ette antud ja lõng pidi minu arvates olema midagi siledamat ja muidugi mitte torkivat. Kindlasti pidi värvivalikus olema ka valge ja mingi beež või hall toon. Jõudsin jällegi Supremoni.

Siis pilt. Nüüd pannakse mu pea küll pakule, aga teha pole midagi. Kuna oli nii kiire, siis ise ma jänest disainima enam ei jõudnud hakata. Pidin kindla peale minema, võtsin pinterestist ühe jänesepildiga kampsiku ja tellija soovil joonistasin selle pontsakamaks.

Nüüd tuleb minu jaoks huvitavaim osa. Ega lihtsalt selle pildiga kudumise ajal midagi peale hakata ei ole. Kuidagi tuleb see lõnga ja varrastega vastavusse viia. Alguses olin ikka üsna nõutu ja vaid mõtlesin (õnneks ei jõudnud jalgratast leiutama hakata). Mõtlemise ajal kudusin lihtsalt ühe lapi, millelt ridu ja silmuseid lugeda.
Siis meenus, et olin kunagi alla laadinud mingi programmi kudumislõigete jaoks. Otsisin tookord nimelt sellist paberit, millele vajaminevaid lõikeid õiges ridade ja silmuste vahekorras peale joonisatada. Õnneks leidsin selle üles, süvenesin veidi ja huups, nii lihtne see oligi. Lugesin oma lapi 10x10cm pealt ära silmused ja read, jagasin need omavahel, sain mingi suhte ja selle järgi otsisin tabelist vastava ruudustiku ja printisin lehed välja. Siis kleepisin kokku ja joonistasin jänku peale. Oligi lihtne.
No ja kudumine, sellest ei maksa enam rääkidagi. See oli juba käkitegu. Lipsu polnud ma ka ennem teinud (mida ma üldse kudunud olen, kõik oleks nagu esimest korda), aga polnudki nii hull kui kartsin.
Roosat lõnga läks 8 tokki,  valget ja beeži  1 tokk.

3 kommentaari:

 1. Tore jänes ja tore blogi! Mis huvitav programm see on, millega jänesemustripaberit printida saab?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tänan!
   Programm ise on selline - http://www.sweaterscapes.com/lcharts3.htm.
   Juhendis on kõik kirjas. Aga pilt tuleb siiski endal joonistada, siis paberile kopeerida ja vastavalt joonisele kuduma hakata. Selle programmiga saab siis printida lehe, mis on kudumile täpselt vajaliku silmuste ja ridade arvuga.

   Kustuta